Návod, ako si upliesť takýto svetrík.
Tak si poďme upliesť takýto sveter. Pletie sa od hora dolu. bez zošívania dielov – ako raglán, len sedlo je do kruhu bez raglánových línií. Ja som ho plietla z jednofarebnej Coast od Holst garn. Vlnu som dala dvojmo a plietla 3,5mm ihlicami. Ako farebnú som použila Emozione . Sveter má dokopy 360g. Takže Emozione som minula necelé klbko a zelených som potrebovala 5 klbiek na veľkosť S.
Ako úplne prvé si urobíme skúšku očiek, ktorú si vyperieme a nablokujeme. To znamená, že si upletieme štvorček cca 12x12cm z vlny z ktorj chceme pliesť na ihliciach na ktorých to chceme pliesť. Upletenú vzorku namočíme do vody, jemne vyžmýkame, vypneme ju na rovnú podložku a necháme voľne uschnúť. Potom si odmeriame koľko očiek máme v 10 centimetroch. Podľa toho si vieme vypočítať, koľko očiek si potrebujeme nahodiť. Napríklad ak máme v 10 centimetroch 22 očiek. a chceme golier ktorý má 43cm na obvod, tak si vynásobíme číslo 22 číslom 4,3. Výsledok si môžeme kľudne zaokrúhliť. Ja rada pletiem s nepárnymi číslami, tak keď môžem si počty podľa toho upravujem. 🙂 Takže, keď toto máme vybavené, môžeme začať štrikovať. Ako prvé si nahodíme potrebný počet očiek. Pleteiem od hora na dol, takže potrebujeme, aby nám sveter sedel okolo krku tak, ako chceme. Niekto to má rád tesnejšie, niekto má rád volnejšie.
Ja osobne nepoužívam menšie ihlice na pletenie patentu. Naučila som sa robiť hladké očká poza zadnú niť. To spôsobí „skrútenie“ očka a pletenina sa tým stiahne. Očko pletieme tak, že ihlicu pichneme z pravej strany do zadu za ľavú ihlicu a prepletieme ho.
Tým že pletieme cardigán – zapínací sveter, pletieme tam a naspäť. Čiže pri pletení hladko obratko na jednej strane, musíme pliesť obratko hladko z druhej strany. A tým, že sme na prednej strane plietli hladké očko poza zadnú niť, teraz – na druhej strane – musíme pliesť obratké očká poza zadnú niť. Pletieme ich tak, že ihlicu pichneme zo zadu z ľava do očka a prepletieme ho.
Tu vidno ako vyzerajú obyčajné hladké očká – červená bodka – a hladké očka pletené poza zadnú niť – žltá bodka. Vidno ako sú skrútené.
Patent si urobte taký vysoký, ako sa vám žiada. Ďalej si spravíme pár skrátených riadkov (German short rows ), ktoré budú v zadu na krku. Sú tam kvôli tomu, aby sa sveter lepšie nosil, aby sme vzadu nemali taký istý“výstrih“, ako v predu. Na začiatok si označíme stred pletenia- stred, ktorý je v zadu na krku.
V ďalšom riadku pletieme už len hladko. Prejdeme okolo označeného stredu a ideme pár očiek za neho. Koľko očiek pôjdete závisi od hrúbky vlny s ktorou pletiete. Ale povedzme tak 2 – 3cm. Ja idem v ukážke dve očká.
Potom pletenie otočíme.
Prehodíme krajné očko z ľavej ihlice na pravú ihlicu. Vlnu s ktorou pletieme si držíme v predu pred pleteninou.
Vlnu potiahneme ponad ihlicu do zadu. Vznikne nám také srandovné dvoj-očko.
Ďalej pletieme očká obratko. Prejdeme aj okolo označovača a zastavíme sa toľko očiek za označovačom, ako keď sme plietli hladko. V mojom prípade po druhom očku.
Znovu pletenie obrátime. Vlnu držíme v predu.
Znovu prehodíme krajné očko z ľavej ihlice na pravú. S vlnou v predu. A potom vlnu potiahneme do hora ponad ihlicu, aby nám vzniklo znovu to srandovné dvoj-očko.
Znovu pletieme hladko, prejdeme okolo označovača, až kým sa nedostaneme po srandovné dvoj-očko. To prepletieme normálne hladko popod obe nitky naraz. Moje srandovné dvojočko je označené žltoými bodkami. Pletieme znova 2 – 3cm za toto zdvojené očko ktoré sme preplietli a otočíme sa. Toto otáčanie zopakujeme 3 krát na každej strane Tak isto na obratkej strane, toto očko prepletáme normálne obratko, popod obe nitky.
Takto to potom vyzerá. Po patente sme začali pliesť hladko po žltú bodku. Tam sa otáčame a ideme obratko po zelenú. Otočka a ideme hladko po modrú. Otočka a ideme obratko po červenú. Otočka a ideme hladko po ružovú. Otočka a ideme obratko po bielu. Posledná otočka a ideme hladko do konca riadku. Ďalší riadok prepletieme celý obratko. Týmto ukončujeme tvarovanie a ideme pliesť samotné sedlo.
Teória pridávania je jednoduchá. Pri ragláne rozpletáme po dve očká pozdĺž štyroch raglánových línií = spolu osem očiek v každom druhom riadku. Ja som pridávala každý 18násty riadok. To znamená že som musela rozpliesť 18 (riadkov) deleno 2 (lebo sa prdáva len v každom druhom riadku) = 9. 9 (čiže pridávame v 9 riadkoch) krát 8 (po osem očiek) = 82 očiek. Nahodených som mala na začiatku 88 očiek (plus krajové očká). Tak som jednoducho vynechala prvé a posledné tri a ináč som nahodila nové očko za každým jedným upleteným. Po osmenástich riadkoch som opäť vynechala prvé a posledné tri a nové očká som nahadzovala za každým druhým očkom. Potom za každým tretím a v poslednom „prídávacom riadku“ za každým štvrtým očkom. 0čká rozpletáme tak, že pichneme ľavú ihlicu pod priečnu nitku zo zadu.
A upletime novovzniknuté očko hladko. V prvom riadku som takto pridávala za každým očkom. Ďalší riadok som len preplietla obratko. A v ďalšom som už išla robiť bublinky.
Bublinku robíme do každého druhého očka. Každé prvé pletieme obyčajne hladko v mojom prípade zelenou farbou. Do duhého očka pichneme ihlicu z ľava a ideme pliesť akože hladké očko kontarstnou farbou. Prevlečieme vlnu, ale nezhodíme očko do ktorého sme išli z ľavej ihlici. Držíme si ho tam.
Kontrastnú farbu obtočíme z hora do zadu okolo pravej ihlice.
A znovu pichneme a prevlečieme vlnu cez očko na ľavej ihlici. Ako keby druhý krát upletieme hladko to isté očko.
Znovu vlnu obtočíme a posledný krát prepletieme znovu hladko do toho istého očka.
Teraz to už môžeme zhodiť z ľavej ihlice. Na pravej ihlici mám 5 slučiek urobených kontrastnou vlnou. Kto chce, môže ich urobiť aj viac, či menej. Komu sa ako páči.
Takto pokračujeme. jedno očko hladko zelenou na druhom urobíme bublinku.
V ďalšom riadku ideme obratko. Zelené očká prepletáme klasiky obratko zelenou vlnou.
Bublinku prepletieme obratko popod všetkých päť nitiek naraz kontrastnou farbou.
Hotovo.
Nasledujú 4 riadky hladko tam, obratko naspäť hlavnou farbou.
Očká som rozplietala spolu v štyroch riadkoch. Hneď na začiatku a potom vždy po troch bublinkových opakovaniach.
Keď už máme sedlo hotové, ideme si oddeliť rukávy. Sedlo si vyskúšame, alebo primeriame k nejakému obľúbenému tričku a vyznačíme si kde chceme mať umiestnené rukávy a aké široké si necháme telo a aké široké budeme mať rukávy. Samozrejeme si to potom aj prepočítajte, aby ste mali rovnaký počet očiek od kraja po začiatok rukávu, aby rukávy mali rovnaký počet očiek…
V riadku, kedy to ideme rozdeliť, pletieme hladko po miesto, kde má začať rukáv. Tam si nahodíme nové očká, ktoré budú pod pazuchou. Znovu záleží na vás, aký počet očiek si tam nahodíte. Ja pri veľkosti S nahadzujem zhruba 2 – 3cm. Nové očko nahodíte takýmto spôsobom. Keď máte obmotanú vlnu okolo ukazováka, pichnete z ľavej strany popod poslednú slučku.
A utiahnete na pravej ihlici. To je všetko. Nahodíme takýmto spôsobom toľko očiek, koľko potrebujeme. Ja si dávam nepárne čísla, lebo toto je vlastne spodná časť rukáva a tam uberám očká spôsobom, že tri splietam do jedného, tak aby mi to pekne vychádzalo.
Na ihliciach kde sú červené bodký mám odložené očká, ktoré sú určené na rukáv. Môžete si ich dať na lanko, alebo prevliecť cez očká nejakú vlnu, aby to nezavadzalo. Neskôr si ich dáme naspäť na ihlice a budeme očká ďalej pliesť a bude z nich rukáv. Rukávové očká máme bokom, na zadnej ihlici máme nahodené nové očká čo budú pod pazuchou a ďalej pokračujeme s chrbtovými očkami čo mám na ľavej ihlici. Jdnoducho ich pletieme ďalej s tou vlnou, ktorou sme nahadzovali nové očká na zadnú ihlicu. To isté spravíme aj s druhým rukávom – dáme ho bokom. Tým pádom nám na ihlic ostanú len očká, ktoré tvoria telo svetra. Takže si ich pletieme, 4 riadky zelenou v dvoch riadkoch bublinky do požadovanej dĺžky.
Na spodku svetra (aj na konci rukávov) som si urobila osmičkový patent. Najprv som išla jedno obratko, dve hladko. 3 riadky. V štvrtom som z hladkých očiek urobila osmičku.
Nepoužívam pomocné ihlice na osmičky. Ukážem vám, ako to pletiem bez nich. Najbližšie dve očká chcem upliesť tak, že druhé očko na ľavej ihlici chcem dať z predu pred prvé očko. Tak pichnem do neho pravú ihlicu – do toho druhého očka.
Ľavú ihlicu vytiahnem z posledných dvoch očiek. Druhé mi ostalo na pravej ihlici. Prvé len tak vo vzduchu (červená bodka).
Pichnem do neho ľavú ihlicu.
Ďalej dám na ľavú ihlicu polsedné očko z pravej ihlice. A teraz ich obe prepletiem hladko.
Toto opakujem celý riadok. Obratké prepletiem obratko a z hladkých robím osmičku.
Potom idem tri riadky obyčajne jedno obratko, dve hladko.
Vo štvrtom riadku to znovu zopakujem.
A ukončím. Upletiem dve očká hladko.
Očko úplne na pravo prehodím ponad susedné očko dole z pravej ihlice.
Upletiem ďalšie očko hladko a postup opakujem.
Týmto sme ukončili telo svetra a vraciame sa naspäť k rukávom.
Očká z jedného rukávu si dáme naspäť na ihlice. Ako prvú vec, musíme nabrať očká tam, kde sme nahodili nové očká pod pazuchou.
Nové očko nahodíme tak, že pichneme ihlicu, tam kde chceme nabrať nové očko a pomocou ihlice prevlečieme cez neho vlnu.
Toto opakujeme do všetkých novo nahodených očiek.
Prepletieme si teraz kolečko okolo celého rukávu.
Keď sa vrátime naspäť na spodok rukáva, ideme uberať. Tieto tri očká ideme spliesť do jedného.
Pichneme popod dve očká tak, ako keby sme ich cheli upliesť hladko, ale neupletieme ich.
Len ich takýmto spôsobom prehodíme z ľavej ihlice na pravú.
Tretie očko upletieme hladko.
Teraz tie dve prehodené očká prehodíme ponad to tretie upletené dole z pravej ihlice.
Znovu takto uberáme, v každom druhom riadku, dokiaľ máme rukáv taký široký, ako chceme. Tým uberaním nám vznikne rovný nenápadný švík na spodnej strane rukávu. Rukávy som plietla už len stále hladko zelenou farbou, do požadovanej dĺžky, ukončila som osmičkovým patentom.
Ešte potrebujeme upliesť gombíkovú légu. Krajové očká pozdĺž celého svetra som plietla tak, že posledné očko som neplietla, len som ho preložila z ľavej ihlice na pravú s vlnou v pradu a v novom riakdu som ho uplietla vždy hladko. Takže tým nám vznikne jedno krajové očko (biela bodka) na dva riadky. My budeme očká naberať tak, že pichneme popod tieto očká – vždy popod dve nitky – a prevlečieme vlnu k sebe, čím nám vznikne nové očko kolko k tomu krajovému.
Nové očká naberáme tak, že naberieme jedno v jednom očku, druhé v druhom očku a tretie, štvrté v treťom očku. Takže na 3 krajové očká, naberieme 4 nové.
Dve máme nabraté, ideme na tretie a štvrté.
Tretie očko naberieme tak, že pichneme do nasledujúceho očka popod zadnú nitku.
Prevlečieme k sebe.
Štvrté očko naberieme tak, že pichneme popod to isté očko, tretie očko – tento krát už popod obidve nitky – a prevlečieme vlnu k sebe.
Ten postup opakujeme do konca riadku. Nezabúdajte vlnu skôr uťahovať, ako ju nechávať voľno. Potom pletieme pár riadkov stále hladko tam a späť.
Nasleduje riadok s dierkami na gombičky. Znovu si treba rozrátať, kde a v akom rozostupe si gombičky dáte. Tak isto podľa hrúbky vlny a veľkosti gombíkov záleží, z koľkých očiek má dierka byť. Ja tu ukážem, ako urobíme dierku na gombík namiesto dvoch očiek. Takže máme tri krajné očká a z najbližších dvoch chcem srpaviť dierku na gombík.
Obe očká si prehodím na pravú ihlicu.
Druhé očko prehodím ponad krajné, dole z pravej ihlice.
Ostalo mi jedno z nich na pravej ihlici.
Prehodím k nemu druhé z ľavej ihlice.
A znovu prehodím to čo je druhé v poradí na pravej ihlici, ponad to krajné.
To jedno čo mi ostalo vrátim naspäť na ľavú ihlicu.
Na pravú ihlicu si nahodím dve nové očká (tak isto ako sme nahadzovali pod pazuchou). Takto sme urobili dierku pokračujeme ďalej v pletení po ďalšiu dierku.
V ďalšom riadku prepletieme novo nahodené očká hladko poza zadnú niť.
Pletieme znova niekoľko riadkov hladko a ukončíme to. Zopakujeme na druhej strane, ale bez dierok na gombíky. Tam len naberieme očká a pletieme hladko tam a späť do požadovanej hrúbky. HOTOVO! 🙂 Teda už len zapošiť nitky…
Ak si ho náhodou upletiete veľmi, veľmi, veľmi sa poteším fotkám. 🙂 Môžete mi ich poslať na paulina@vlnanapredaj.sk, alebo ukážte nám všetkým vo Facebookovej skupinke. A ak niečomu nerozumiete, kľudne sa pýtajte. Príjemné pletenie prajem. 🙂
Tento blog podporíte nákupom na www.VlnaNaPredaj.sk . Ďakujem 🙂
A nezabudnite sledovať ani najnovšie video návody na YOUTUBE .
1 thought on “Sveter s kruhovým sedlom, bublinkový”