Vlnené oblečenie. Či už z merina, iného druhu vlny, alpaky, kašmíru či hodvábu. Všetci poznáme ich skvelé výhody, ale viacerí sa ich obávate aj pre jednu konkrétnu zdanlivú nevýhodu a tou je, strach z toho, či sa budete vedieť o tie veci dobre postarať, respektíve, či sa vám bude chcieť. Či ich budete vedieť dobre oprať, a vlastne sa vám ich často ani nechce ručne prať, práčke neveríte, tak si nakoniec takú vec na konci dňa ani nekúpite, či neupletiete. Bojíte sa, že povinnosti okolo starostlivosti prevýšia benefity a príjemné pocity z nostenia. A z tohto článku vyplynie, že vlnenú vec vlasstne stačí zavesiť na vešiak na balkón a to je celé. 🙂
Idem vám tu predostrieť, ako to robím ja a ako to robia naši zákazníci.
Celé to odštartoval môj príspevok o tom, ako vlnené veci periem a suším.
Môj príspevok znel nasledovne:
„Napíšem vám, ako to robím ja. A poteším sa, ak mi napíšete ako to robíte vy, nech sa od seba niečo naučíme. 😊
Na vlnené prádlo máme extra košík. Na štítku je tam nakreslená ovečka, ale už vybledla, tak ju nie je dobre vidieť. 😊
Vlnené aj hodvábne veci dávam normálne do práčky. Samozrejme záleží od modelu, do Tatramatky by som si asi netrúfla. 🙈
Vlnený program je automaticky nastavený na 40 stupňov a na 800 otáčok/min. Keď strčím toho do práčky viac, prihodím na programe ešte “intenzitu” a program sa mi predĺži o cca 10 minút od pôvodného nastavenia.
Teplota ako taká nie je problém. Problém býva teplotný šok – ak sa tá teplota mení náhle. Lebo napríklad aj keď farbím vlnu tak ju vlastne “varím” v hrnci v 80 stupňovej vode a nič sa jej nestane.
S otáčkami som zatiaľ tiež nemala problém. Ale pár zákazníkov sa mi už sťažovalo, že sa im v práčke napríklad natiahli rukávy. A že dosť značne… 🤷🏻♀️
Ako prostriedok používam Eucalan. Alebo mám v zálohe aj pracie prostriedky na vlnu od firmy Sonett alebo Yellow and Blue. Pokiaľ veci nemáte nejak extra znečistené, toho prostriedku stačí naozaj málo. A len spotené veci občas operiem aj bez všetkého, keď sú prostriedky minuté.
Po opratí, idú väčšinou veci do sušičky. Znovu treba na to správny prístroj so správnymi programami. Moja sušička má program na vlnené veci. Ten funguje tak, že bubon sa točí rýchlejšie ako pri ostatných programoch a veci tým pádom ostávajú prilepené na bubon. Takže sa v ňom vôbec nehýbu, nešúchajú sa o seba, len ich prefukuje.
No a žltý sveter som tento krát chcela trochu natiahnuť do dĺžky, tak som ho vytriasla a prehodila cez stoličku.
Svetre väčšinou vyťahujem zo sušičky také načechrané. Nie vždy mám na to náldu tak ich niekedy prehadzujem aj takto cez stoličky.“
Zvedavá som samozrejme bola, ako to robíte vy. Tak vyebrám pár príkladov.
Toľko k téme pranie vlnených vecí. Debata vírila ďalej aj v obchode so zákazníkmi a ja som o pár týždňov vyskúšala vetranie.
Znovu som o tom napísala príspevok, ktorý znel nasledovne:
„Tak ako som tu minule s vami zdieľala ako periem, teraz idem napísať, že prať asi prestávam. Totiž to. Vždy som prala tie moje krásne svetre pomerne často. Aj niekoľko krát do zimy. Ja mám takú divnú termoreguláciu a potievam sa, aj keď som nervôzna a v strese, aj keď mi je zima () a svetre mi vždy napáchli. Hlavne pod pazuchami. (drastické deodoranty a antiperspiranty nepoužívam)Tak som teda svetríky prala, nech nepáchnu. A kamoška mi hovorí, že však ona ich vetrá. Dva dni zavesené na balkóne a je ako nový. Tak som sem predvčerom zavesila tohto “prepoteného” zelenáča, že čo to s ním spraví. A dnes voniam pod pazuchami a cítim len vlnu zo svetra. Tak vyzerá, že by to mohlo fungovať! Tak sa z toho idem dnes vytešovať a asi teda budem na balóne detašované pracovisko mojho šatníka zo sekcie vlnených svetrov. Vy to ako robíte?Sveter je pletený z priadze Alb Lino (zmes vlny a ľanu https://vlnanapredaj.sk/zmesova-priadza-s-lanom-alb-lino… podľa návodu Siberian forest na Ravelry https://www.ravelry.com/patterns/library/siberian-forest a toto je jeho vnútorná strana. „
No a reakcie boli pre mňa osobne fascinujúce a idem teda vetrať aj ja.