Že niečo ako blokovanie štrikovaných či háčkovaných vecí existuje, som sa dozvedela náhodou. Narazila som na internete na návod na Elise Shawl (návod na ravelry tu) a hneď som ho aj uháčkovala. Ostal taký nijaký, zbitý, vôbec nie krásny natiahnutý ako na fotkách. Chvíľu som to nechala tak a neskôr keď som sa k blogu vrátila, som si všimla, že šál blokovali. Zistila som si ako na to a celá nadšená som to hneď skúsila. Fungovalo to parádne!
Blokovaním vlastne natiahnete váš výrobok do požadovaného tvaru. Je to naozaj jednoduché!
Potrebujete na to napríklad háčkovaný šál z priadze Lang Yarns Mille Colori,podložku na blokovanie, špendlíky (súčasťou podložky), rozprašovač s vodou a trochu kľudu. Namiesto podložky môžete použiť posteľ / gauč / koberec – čokoľvek čomu nevadí, že to dopicháte a chvíľu to nebudete môcť použiť. Namiesto rozprašovača stačí aj pohár s vodou a vaše prsty.
Podložku si rozložíme, položíme na ňu šál a začneme ho pomocou špendlíkov naťahovať.
Keď je natiahnutý, tak ako sa nám páči, pofŕkame ho vodou, aby bol celý mokrý.
A teraz natiahnutý, mokrý ho necháme voľne uschnúť. Ja som ho šuchla na noc pod posteľ. Po uschnutí odšpendlíme a tešíme sa aký je krásny. Nie že by predtým nebol…
Tvar už bude držať stále. Aj po opraní – takýto bavlnený som prala v práčke na 40° a cípiky ostali stále natiahnuté. Perieme samozrejme podľa toho z akej priadze sme pracovali.
Počuli ste už o blokovaní? Ako to robíte vy?
Tento blog podporíte nákupom na www.VlnaNaPredaj.sk . Ďakujem 🙂
Super. Aspoň viem, ako využijem naše penové puzzle. Doteraz som to robievala na gauči 🙂
áno penové puzzle detí je vďačné 🙂
Já použila karimatky 🙂