V škôlke sa mi prihovorila jedna mamička. Že jej mladšej dcére je zima. Pri staršej to nepoznala. No a mladšia, zdedila oblečenie po staršej, a napriek tomu že sa globálne otepľuje a každá zima je teplejšia a teplejšia, malej Johanke je zima. A tak si poprosila teplý sveter. Farebný. Lebo Johanka má rada farby. Tak som pár dní rozmýšľala, kombinovala, až som vykombinovala takúto kombináciu.

Vlnu som vybrala Morbiodne, ponožkovú zo súkromných zásob a ručne farbený mohér. Myšlienka bola taká, že na telo použijem všetky vlny a na rukávy len to Morbidone. Pôvodne to malo byť tak, že telo bude jednou ružovou a rukávy druhou, ale túto myšlienku som počas pletenia zavrhla a ostali sme len pri jednej ružovej.
Tak ideme štrikovať, zoberieme vlnu a vhodné ihlice a nahodíme si potrebný počet očiek.

Ja som pár riadkov štrikovala tam a späť.

Keď bol golier pre mň dostatočne vysoký, spojila som to do kruhu. Normálne tou pracovnou priadzou začnete štrikovať očká na ľavej ihlici. Treba to utiahnuť, aby tam neostala nejaká diera. Ja som si priložila aj zvyšné farebné vlny.

Ďalej nasleduje pár skrátených riadkov na chrbtovej časti svetra. Robia sa tam pre to, aby „výstrih“ v zadu bol vyššie ako ten v predu. Ja obľubujem techniku German short rows. To koľko očiek upletiete, alebo koľko krát sa otočíte si treba prispôsobiť vlne s akou pracujete, aj veľkosti akú pletiete. Ak máte tenšiu vlnu, tak samozrejme treba prepliesť viac očiek aj sa viac krát otočiť.

Uplietla som štyri očká hladko a otočila svoju prácu.

Teraz si prvé očko na ľavej ihlice prehodíme na pravú ihlicu s tým, že pracovná priadza smeruje smerok k nám.

Následne priadzu potiahneme ponad ihlicu do zadu. Vznikne nám také srandovné dvoj-očko.

Ďalej štrikujeme očká obratko, lebo sme sa otočili a sme na obratkej strane. Prebehneme tri čo nám ostali, plus ďalšie štyri.

Znova sa otočíme. Pletieme hladko až po srandovné dvoj očko. Tam upletieme obe „nožičky“ očka spolu v jednom ťahu a upletieme ďalšie tri očká hladko. Znova sa otočíme a na obratkej strane som sa otočila tiež tri očká po srandovnom dvoj očku.

Ja som sa otočila spolu 4 krát. Končíme na strane keď pletieme hladko.

Keď už máme túto časť dokončenú rozdelíme si sveter na jednotlivé časti – predný diel, zadný diel a rukávy.
Tu už mám golier hladko obratký, lebo tá prvá verzia bola malá a musela som ju vypárať… Tak si to nevšímajte. 🙂
Nejaké základné pravidlo rozdeľovania je, že počet očiek na ihlici si rozdelíte na tretiny. jedna tretina je predný diel, jedna tretina je zadný diel a tretiu tretinu rozdelíme na polovice a to budú rukávy. Ja robím rada rukávy o niečo užšie, tak im pár očiek pri tomto výpočte uberiem a rovnomerne prerozdelím na predok a zadok.

Keď to máme rozdelené, možeme začať štrikovat zhora sedlo raglánu.
Jeden z označovačov si treba odlíšiť, aby ste vedeli, že to je začiatok vášho pomyselného riadku. Takto, ako si ukážeme, pridávame okolo každého označovača v jednom riadku. Prídeme jedno očko pred označovač.

Pichneme ľavou ihlicou popod priečnu nitku zo zadu. Potrebujeme aby vlna, ktorú naberieme išla popred ihlicu smerom do prava, lebo sme na pravo od označovača a chceme aby sa novo vzniknuté očká nakláňali do prava.

Takto vzniknuté nové očko klasicky prepletieme.

Upletieme aj ďalšie očko, označovač preložíme z ihlice na ihlicu a upletieme ešte jedno očko.

Teraz znovu budeme dvíhať priečnu nitku. Ale teraz potrebujeme, aby nám dvihnutá priadza šla popred ihlicu smerom do ľava. Preto pichneme ľavou ihlicou z predu popod nitku.

Takto vznikunté očko upletieme poza zadnú nitku. Keby sme ho uplietli klasicky cez prednú nitku, vznikla by nám diera.

Opakujeme to pri každom označovači, takže 4 krát v jednom riadku. Takto nám vzniknú raglánové línie. To ako často treba pridávať si tiež treba vypočítať. Spravidla sa hovorí, že v každom druhom riadku. Lenže záleží, koľko očiek máte na začiatku, koľko chcete mať na konci sedla, aj od toho pre koho je ten sveter a z akej priadze pletiete.
Ja som pridávala najprv v každom druhom, potom v každom treťom a vyšiel mi veľmi široký trup. Takže toto celé, čo je na fotke som musela vypárať.
A teda začala som počítať, nech zas nepletiem naslepo. Potrebovala som telo rozšíriť o 7 očiek na každej strane (popri pravej aj ľavej raglánovej línii) v 24 riadkoch – 24 riadkov mi bolo treba upliesť od goliera aby som mohla oddeliť rukávy od tela, také vysoké som potrebovala upliesť sedlo.
24:7 je zhruba tri, takže pri druhom pokuse som pridávala očká v každom treťom riadku a už to potom sedelo.

Keď už máme sedlo dostatočne vysoké oddelíme si rukávy od tela. Prídeme k označovaču, čo nám označuje začiatok riadku. V mojom prípade sú za ním rukávové očká.

Všetky tieto očká, od označovača po označovač, si dáme pomocou tupej ihly na zbytkovú priadzu.

Pred tým ako spojíme predný diel a zadný diel si nahodíme v tomto mieste nové očká.

Očká nahadzujeme spôsobom, že pichneme pravou ihlicou z ľavej strany popod priadzu, čo máme obtočenú na ľavom prste.

Nahodíme taký počet očiek aký je vhodný pre náš projekt, kto pracuje s tenšou vlnou potrebuje očiek viac, kto s hrubšou, stačí menej očiek. Toto zopakujeme aj pri druhom rukáve a tým pádom sme rukávy oddelili a pletieme už len telo. Pletieme ho do požadovanej dĺžky.

Keď je telo hotové, vrátime sa naspäť k rukávom. Očká navlečieme naspäť na ihlice.

Tam, kde sme pod pazuchou nahodili nové očká – musíme očká pri začiatku pletenia rukávu nabrať. Pichneme ihlicou popod očko a prevlečieme cez neho priadzu. Ďalej už len pletieme rukávy do kolečka.

Ja som očká na rukávoch nijako neuberela keďže tým, že telo som plietla s viac priadzami naraz a rukáv už len s jednou, samé sa mi to o niečo stiahlo.

Upletú sa rukávy a svetrík je hotový. 🙂

A nezabudnite sledovať ani najnovšie video návody na YOUTUBE.