Už dlhšie túžite po vypletanom svetri s takzvaným nórskym vzorom? Tak toto je príležitosť pre vás, ako si to vyskúšať. S dovolením dizajnérky som preložila voľne dostuplný anglický návod a uplietla podľa neho tento sveter. Dokonca som natočila postup aj na video – čo vie byť o dosť viac nápomocné, ak takéto niečo idete robiť prvý krát. Tak držím všetkým palce a poďte so mnou na to.
Originálny návod si viete stiahnúť na Ravelry.
Môj preklad nie je doslovný, dizajnérka v ňom má chyby, o ktorých som jej napísala. To sa pri návodoch zadarmo občas stane, lebo tie návody často krát nikto netestuje – či to, čo je napísané, sa aj dá štrikovať. Ale to nevadí, poradila som si a vy sa to dozviete aj tu, aj vo video návode.
Takisto budem pri jednotlivých častiach vpisovať moje postrehy, ako som urobila jednotlivé veci ja. Skúsené pletiarky si ich môžu urobiť zas po svojom, začiatočník sa môže držať mojich rád. 😊
Video návod som rozdelila na 5 samostatných videí. Idú za sebou postupne, časť po časti a nájdete ich na konci tohto blogu.
Na sveter je v návode odporúčaná priadza Léttlopi a ihlice v hrúbke 3,5mm – na patenty a 4,5mm na zvyšok pletenia.
Ja som vo videu použila priadzu Terra ako hlavnú priadzu (zelená farba – odtieň 02 )
Na vypletanú časť som použila priadzu Norther Lights (sivo čierna farba – odtieň 24 )
V podstate môžete ľubovoľne kombinovať napríklad aj tieto priadze (ak niektorý link už nie je aktívny, prešiel od napísania tohto návodu nejaký ten čas a priadze už nemáme v ponuke. Môžete si prípadne vyberať z priadzí podľa hrúbky – aran a worsted: Reborn, Mungo, Brusca, Beiroa, Morbidone, Croft, Terra tweed, Wild wool, Aran tweed, Merino yak, Rios.
Alebo si môžete zaexperimentovať a dať napríklad nejakú tenšiu priadzu dvojmo, alebo k tenšej pripliesť mohér. Možnosti sú nekonečné. 🙂
Spotreba:
veľkosť S – 350g + 50g (moja poznámka – ja som plietla veľkosť S, potrebovala som cca 410g zelenej (4 klbká aj kúsok, spotreba závisí aj od toho, aký dlhý sveter spravíte, čím dlhší = tým viac vlny… môj sveter je až skoro ako minišaty keď ho natiahnem :D), a kontrastnej som minula 70g a ukončila som to o dva riadky skôr, tak pre istotu by som si pripravila pre každú veľkosť 100g na vypletanie. Na L možno aj 150. Pre istotu. )
veľkosť M – 400g + 50g
veľkosť L – 500g + 100g
S (M, L)
Tento model ma dlhé rukávy s patentom. Ak si neželáte „vyhýnacie rukávy“ urobte kratší patent. Ja som si rukávy plietla podľa seba (uvidíte vo videu).
Opakujúci sa rozkres na sedlo svetra je na 32 očiek (čo je pomerne veľa a nie je priestor na veľku diferenciáciu veľkostí). Preto veľkosti S aj M majú telo na 160 očiek a veľkosť L na 192 očiek.
Moja poznámka: skúsene pletiarky si tento fakt vedia premietnuť aj do pletenia tenšími priadzami. Podstata je tá, že keď spojíte telo s rukávmi, potrebujete mať taký počet očiek, čo je deliteľný číslom 32 a ďalej pletiete podľa rozkresu. Len si treba dať pozor ešte pri výške toho sedla, treba kde tu pridať riadok navyše oproti pôvodnému rozkresu, lebo tenšia priadza = nižšie sedlo.
Začiatok pletenia – telo svetra.
Nahodíme si 160 ( 160, 192) na 3,5mm ihlice. Upletieme si niekoľko riadkov patentu. Môžete pliesť ako ja – 1 hladko 1 obratko, alebo ako sa vám páči. Napríklad 2 hladko 2 obratko, 3 hladko 1 obratko… Po patente si vymeníme ihlice za veľkosť 4,5mm a pleteieme telo svetra do dĺžky 35 (40, 45) cm. Kľudne si to primeriavajte k niečomu čo radi nosíte a urobte si to také dlhé, aké chcete.
Ako pliesť rukávy
Nahodíme si 38 (40, 48) očiek a pletieme patent na 3,5mm ihliciach. Potom sa prehodíme na 4,5mm ihlice.
Moja poznámka: ďalej je v originál návode napísané, že máte v každom riadku pridať jedno nové očko – čo je blbosť, lebo by sa vám rukáv veľmi rýchlo rozširoval. Ja by som to tipla na pridávanie v každom 3ťom možno 4tom riadku, lenže to nemám vyskúšané… Každopádne dôležitý údaj je, že keď bude rukáv dostatočne dlhý – uvádzané dĺžky pre jednotlivé veľkosti sú 40 ( 45, 50) cm – mali by ste mať na ihlici 66 (66, 74) očiek.
Nemám rada rukávy, čo sa rozširujú už od zápästia, mám rada keď je na predlaktiach jemne obtiahnutý a rozšíri sa až okolo lakťa. Tomu som prispôsobila moje pridávanie očiek. Skúsené pletiarky si spravia podľa seba, ostatní môžu podľa mňa, prípadne sa nebojte zaexperimentovať. Najhoršie, čo sa vám môže stať je, že budete trochu párať. Ale to budeme v istom momente aj tak všetci… Ja som pridávala na rukávoch nasledovne:
Hneď po upletení patentu som pridala jedno nové očko za každým 5tym očkom + na konci riadku aj za posledným. Potom som začala v postupnom pridávaní očiek.
Takže ako som písala, rozplietla som očká hneď za patentom. Potom som začala s pridávaním asi v dĺžke cca 25cm. Čiže niekde na predlaktí tesne pred ľakťom. Potom som pridala po ôsmich riadkoch, potom po 6tich, potom opäť po 6tich, potom 3x po 4roch riadkoch, potom po dvoch a na konci som pridávala v každom riadku, úplne na konci dokonca aj na začiatku aj na konci riadku – čiže v jednom riadku som pridala aj dva krát, lebo rukáv už bol dlhý a potrebovala som rýchlo dosiahnuť potrebný počet očiek.
Úplne posledný riadok som ale dodržala podľa návodu: ukončíme (uzavrieme) 4 (4, 6) očká na začiatku riadku a 5 (5, 7) očiek na konci riadku.
Sedlo svetra
Pokračujeme v pletení tela svetra. Ukončíme (uzavrieme) 4 (4, 6) očká, pletieme hladko 71 (71, 83) očiek, ukončíme (uzavrieme) 9 (9, 13) očiek, pletieme hladko 71 (71, 83) očiek, ukončíme (uzavrieme) 5 (5, 7) očiek. Týmto sa nám rozdelil sveter na predok a zadok (oba sú rovnaké), tam kde ostali diery – ukončené očká, tam budú pazuchy.
A teraz prichádza moment, kedy to celé spojíme do kruhu. Takže pokračujeme ako keby normálne v pletení, ale nasledujú očká z prvého rukávu. Všetky ich prepletieme hladko. Spolu 57 (57, 61) očiek. Ďalej nasleduje zadná časť svetra 71 (71, 83) očiek, ďalej pletieme očká z druhého rukávu. Spolu 57 (57, 61) očiek. Na tomto mieste som si dala označovač – ktorý mi bude od teraz označovať začiatok riadku. Na pravej ihlici v ruke by ste mali mať rukáv a na ľavej ihlici by mali nasledovať očká z prednej časti tela svetra. Teraz máme všetko spolu spojené – rukávy a telo svetra, do jedného veľkého „kruhu“ a ideme vypletať podľa rozkresu.
Najprv pletieme podľa obrázku číslo 1. V 26. riadku spletieme prvé dve očká v riadku a potom vždy siedme a ôsme očko spletieme spolu haldko. Je to označené znakom X.
Ďalej pokračujeme obrázkom číslo 2. Ten som si dovolila prekresliť, lebo v originál návode chýbajú riadky…
V 11. riadku spletieme dve čierne očká do jedného. Je to označené znakom X.
V 19., 22. a 24. riadku spleteieme dve zelené očká do jedného. Je to označené znakom X.
Ďalej sú v návode nasledovné poznámky.
Veľkosť S má vynechať riadok 7 z prvého obrázku a riadok 1 z druhého obrázku. Normálne ho treba preskočiť – nepliesť ho. Tým pádom bude mať táto veľkosť a niečo nižšie seddlo. Aj keď dva riadky nie sú veľa…
Veľkosť L má pliesť z druhého obrázku riadok 23 – spolu 3x. Takže upletietie tri riadky, podľa riadku 23. Tým pádom sa vám sedlo trochu predĺži.
Po tomto všetkom by vám malo na ihlici ostať 96 (96, 108) očiek.
Potom vo videu návode hovorím ešte o skrátených riadkoch, ktoré som plietla na zátylku, pretože sveter tak ako je teraz, nemá prednú a zadnú stranu – obe sú rovnaké.
Golier
Ďalej nám už ostal len golier. Ja vo videu ukazujem, ako si nadštrikovať na zátylku nejaké riadky navyše pomocou skrátených riadkov – german short rows, aby sme mohli odlíšiť prednú a zadnú časť svetra. Potom už nasleduje len pletenie patentu. Ja ho pletiem na 3,5mm ihliciach. Ja som ho urobila len na pár riadkov, ale ak ste napríklad fanúšikom rolákov, môžete ho pliesť do takej výšky, ako vám vyhovuje.
Ukončiť očká je dobré buď pružne, alebo pomocou väčšej ihlice (napríklad aj tou 4,5mm ktorou sa plietlo telo svetra). Ak si na to nedáte pozor, môže sa vám stať, že si sveter neprevlečiete cez hlavu. (mne sa to už stalo a musela som párať, preto som už teraz múdra. : ) ) Keď je sveter upletený, najprv ho nablokujeme, potom zapošijeme nitky a môžeme ho veselo nosiť.
Držím vám palce. A ak čokoľvek nie je jasné, pýtajte sa napríklad aj v komentároch pod videami.
A ak sa vám toto všetko páči, a chceli by ste viac takýchto návodov, mňa vždy najviac poteší ak si niečo kúpite u nás, na www.vlnanapredaj.sk . Paulína 🙂