Upliesť Hasukai nákrčník nie je náročné. Je to jednoduché, miestami monotónne pletenie, no odmenou vám bude jeden praktický volánikový elegán, ktorý môžete nosiť na viacero spôsobov.
Originál návod v anglickom jazyku na tento nákrčník nájdete na Ravelry. Na konci tohto príspevku je video návod v ktorom si spolu prejdeme ten aglický návod vetu za vetou a ukážem vám všetko potrebné na to, aby ste ho zvládli upliesť aj vy.
Ja som moje nákrčníky plietla z dvoch úplne odlišných priadzí, aby som si to mohla skúsiť v čom je ktorá lepšia.
Silkpaca (50g 420m) spĺňala kritériá na odporúčanú hrúbku priadze – a to hrúbka Lace (čiže tenulinká pavučinka). Takou sa pletie podľa originál návodu, akurát ja som si nezobrala veľkosť ihlíc podľa návodu, ale zvolila som menšie ihlice – 3,5mm (oni odporúčajú 4,5mm – to už bolo ale na môj vkus vskutku celé deravé, ale ja pletiem pomerne voľne…). Zvyšok som išla podľa návodu, čo do počtu nahodených očiek. Na začiatku ma nákrčník jemne škrtil, ale to sa po pár natiahnutiach cez hlavu poddalo a už sa mi nosí úplne pohodlne. Silpaca je jemnučká, nadýchaná. Vďaka tomu, že sa pužili na pletenie väčšie ihlice ako keby ste plietli napríklad sveter, je pletenina „deravšia“. Znamená to, že sa v nej človek nepotí, že sa to vetrá, a tým že to je na krku nazberkané vo viacerých vrstvách tak sa tam vytvára taká úžasná mikroklíma, že vám je len jednoducho príjemne a teplo.
Po priadzi Mecha som siahla, lebo som chcela vyskúšať aj niečo hrubočizné. Plietlo sa to parádne na 12mm ihliciach, pribúdalo to rýchlo, akurát som minula až 200g priadze. Nákrčník z Mechy je naozaj obrovský, hrubý, mohutný a extrémne teplý, takže do teplejšej zimy ho ani veľmi neodporúčam.
Ak upletiete nákrčník dostatočne dlhý, môžete si ho omotať okolo krku aj ako šál. 🙂
Nezabudni tvorbu týchto návodov podporiť nákupom svojho materiálu na VlnaNaPredaj.