Tu nájdete podrobný foto návod na pletené ponožky. Od špičky nahor, vrátane tipov ako zapošívať konce priadzí. Poďte si ich s nami uštrikovať.
Ak sa vám tento návod páči, môžete podporiť tvorbu takýchto ďalších návodov nákupom na www.vlnanapredaj.sk .
Návod na pletené ponožky nájdete aj na YOUTUBE.
V prvom rade si musíme vybrať materiál – vlnu a ihlice. Na ponožky je vhodná takzvaná „Ponožková vlna“ – spravidla majú takéto označenie priadze so 70% – 90% podielom vlny. Zvyšok zloženia dopĺňa nylon či polyamid – ten sa tam nachádza preto, aby bola priadza (tým pádom aj ponožka) odolnejšia a aby starostlivosť o ňu bola ľahšia. Väčšina takýchto priadzí má úpravu superwash čo znamená, že ponožky môžete pohodlne vyprať na 40°C s vaším ostatným prádlom.
Ja som si na tieto ponožky vybrala ponožkovku Zauberball Crazy od nemeckej firmy Schoppelwolle a kontrastnú AlbLino lebo som do nej až po uši zmailovaná. Chcem aj otestovať jednu vec – ľan by mal dodať priadzi odolnosť a nemala by sa žmolkovať. Tak uvidíme.
Z ďalších ponožkových, čo máme v ponuke môžete vyskúšať nasledovné: Delight, Sock, Hot socks color, Jawoll magic, Mille colori, Jawoll magic degrade, Signature, na ponožky na leto môžete použiť Boots, alebo môžete skúsiť Ručne farbenú ponožkovú z našej kuchyne. 🙂 Čo sa veľkosti ihlíc týka – viete použiť veľkosti od 2mm po 3,5mm. Treba si to vyskúšať. Ja pletiem voľne tak pletiem na 2mm ihliciach, ale úplne v pohode si viem predstaviť, keď niekto uťahuje, že použije 3mm ihlice, že to bude mať rovnaké ako ja, na tých tenších. Čo sa množstva týka, na klasické ponožky dospelácke vám v pohode postačí 100g priadze. Dámske 38mičky nízke členkové si viete upliesť aj z 50g priadze.
TIP: Keď pletiete od špičky nahor a váhate koľko ísť do výšky, aby vám vyšlo aj na druhú ponožku, jednoducho si klbko z ktorého pletiete odvážte. Ak pletiete zo 100 gramového klbka, nechajte si na druhú ponožku 50g a výjde vám rovnako veľká.
Začíname pliesť ponožku
Takže môžeme začať. Verím, že vás neodradím hneď na začiatku nahadzovaním očiek. Technika sa volá Judy´s magic cast on. Na youtube nájdete niekoľko videí čo a ako. Ak techniku už poznáte, tak si nahoďte očká na ihlice, my si to tu ideme vysvetliť podrobnejšie.
Obtočíme si priadzu okolo ihlice, ako na obrázku. Pri ukazováku mám koniec priadze. Od neho idem smerom k ihlici z predu, ponad ňu do zadu a z ľavej strany smerom naspäť k palcu. Tú druhú ihlicu si k nej potom priložte.
Utiahneme si to. Toto je naše prvé očko.
Teraz tú priadzu čo máme okolo ukazováka obtočíme okolo spodnej ihlice – ideme zo zadu popod ihlicu do predu okolo ihlice a do zadu za ňu.
Jemne utiahneme. Máme po jednom očku na každej ihlici.
Teraz ľavú ruku otočíme v smere hodinových ručičiek o 15 minút 🙂 Priadzou čo máme okolo palca ideme zo zadu pomedzi ihlice dopredu dohora okolo vrchnej ihlice a do zadu.
Jemne utiahneme.
Znovu opakujeme s priadzou okolo ukazováku.
A s priadzou okolo palca.
Takýmto spôsobom si nahodíme potrebný počet očiek. Na oboch ihliciach musí byť rovnaký počet očiek. Ja som si nahodila očiek 15 + 15. Robila som ale špičku nie do špičky, ale tak ako mi noha narástla (uvidíte ďalej). Ak chcete robiť špičku do špicu, kľudne vám postačí menej očiek, čo ja viem 9 napríklad. Je to kvôli tomu, že ja pri mojej špičke pridávam len na jednej strane a pri špičke „špicatej“ sa pridáva na oboch stranách – čiže vám rýchlešie pribúda počet očiek.
Teraz si prácu otočíme. Aby mi očká neutekali tak si spravím zo zadu jednoduchý uzlík, aby mi to lepšie držalo pokope. Potom nakonci pri zapošívaní ho rozväzujem.
Takže začíname štrikovať. Toto je naša predná strana.
Vytiahneme spodnú ihlicu. Takto. A preštrikujeme všetky očká hladko na ľavej ihlici. Nezabudnite utiahnuť prvé dve očká. Treba to robiť vždy, keď pletiete do kruhu na dlhej kruhovej ihlici.
Skončíme takto.
Spodnú ihlicu si potiahneme za lanko tak, aby sme mali všetky očká na špičkách.
Otočíme ihlice „do smeru jazdy“.
Znovu vytiahneme sponú ihlicu a preštrikujeme očká na ľavej ihlici.
Takto sme preštrikovali prvý riadok, lebo na jednej ihlici máme ako keby polovicu očiek z jedného riadku. Jeden riadok je celé kolečko okolo ponožky.
Ideme štrikovať další riadok. V tomto riadku budeme pridávať očká. Ja prvé dva razy pridávam očká na oboch stranách a potom už len na jednej. Teraz budeme pridávať na každej strane ponožky po dve očká. Čiže pridávame po jednom očku na každom okraji – aj na horných očkách (na fotke na ihlici) aj na dolných očkách (na fotke na lanku).
Upletieme prvé očko hladko. Ďalej nahodíme nové. Hľadajte na fotke čiernu bodku. Pod ňou je nitka, ktorú zodvihneme pomocou ľavej ihlice tak, že ňou pichneme popod nitku zo zadu = to bude naše nové očko.
A teraz ho normálne upletieme.
Na opačnom konci spravíme skoro to isté. Len teraz pichneme popod tú nitku ľavú ihlicu z predu.
Takto zodvihnutné očko pletieme poza zadnú nitku = pravou ihlicou pichneme do novo vzniknutého očka z pravej strany poza ľavú ihlicu a prepletieme ho.
Toto zopakujeme aj na druhej polovici. Ďalší celý riadok preštrikujeme hladko bez pridávania. V ďalšom riadku pridáme očká tak ako sme pridávali naposledy. Ďalší riadok preštrikujeme opäť hladko. A už sa nám to začína rysovať.
Ja som v ďalších riadkoch – vždy v každom druhom riadku (každý prvý len preštrikuejeme hladko) pridávala očká len na jednej strane – ale nezabudnite vždy na obidvoch ihliciach / poloviciach. Tu na fotke som pridávala na pravej strane – na tejto strane ktorú vidíme, ale aj z druhej strany čo je za ňou. Čiže som pridala dve očká v každom druhom riadku. Nevýhodou mojich ponožiek je, že mám ľavú a pravú ponožku.
Keď sa štrikuje „špicatá“ špička, tak máte dve rovnaké ponožky.
Toto myslím pod špicatou špičkou. Fotka požičaná od Carol z jej blogu.
No a do kedy budeme pridávať očká? Ja si svoje ponožky pletiem tak, že mám 28 očiek na jednej strane = spolu 56 očiek. Takže pridávam očká až kým sa z mojich počiatočných 15 očiek nedostanem na 28. Navlečie ich v pohode aj môj muž. Niekto kto viac sťahuje si môže dať napríklad 60 očiek, alebo ak pletiete na väčsi nohu tak aj 64. Všetko to závisí od toho akú máte vlnu (nemusíte pliesť len z tenkej ponožkovej, ale z hocijakej inej…), aké máte ihlice, ako uťahujete a čo vám vyhovuje (či voľnejšia, alebo tesnejšia ponožka).
Špičku mám teda hotovú a idem si nadpojiť druhú farbu. To sa robí jednoducho tak, že si novú farbu pridržím a normálne ňou ďalej pletiem.
Preštrikujeme si kolečko kolom dokola. Teraz spravíme malú fintu, aby sme nemali skok medzi novou a starou farbou. Na ľavú ihlicu si zodvihneme pravú nožičku zo žltého očka tesne pod prvým modrým očkom na ľavej ihlici. Čiže ľavú ihlicu pichneme z prednej strany do žltého očka tam, kde z neho vychádza modré očko.
Takto. Ďalej preštrikujeme modrú so žltou nitkou naraz ako jedno očko.
Nasleduje nudná časť. Pletieme stále dokola hladko až pokým nie je čas na pätu. Pätu začíname robiť cca 2 – 3cm pred tým, ako dosiahneme požadovanú dĺžku ponožky.
Nasleduje päta
Ja som si nadpojila na pätu znovu žltú farbu, prebehla som pól riadku hladko.
Otočíme prácu.
Teraz ideme použiť techniku German short rows. Je to spôsob ako pliesť skrátené riadky. (túto techniku používame napríklad aj pri pletení svetrov na predĺženie zadných dielov v hornej alebo dolenej časti).
Prvé očko prehodíme z ľavej na pravú ihlicu s priadzou v predu.
A teraz pracovnú priadzu – tú čo máme omotanú okolo ľavého ukazováka – potiahneme ponad pravú ihlicu smerom do zadu. Vznikne nám také divné dvoj-očko.
Ďalšie očká pletieme klasicky obratko – kedže sme na obratkej strane.
Teoreticky som mala pliesť do konca obratkého riadku. No ja som sa otáčala jedno očko pred koncom. Takže posledné očko nechávam na ľavej ihlici a otáčam prácu.
Nezabudnite mať pracovnú priadzu v predu.
Prvé očko na ľavej ihlici znovu prehodíme na pravú.
Pracovnú priadzu potiahneme do hora a do zadu. Znovu nám vzniká srandovné dvoj očko. ďalšie očká pletieme klasicky hladko.
Hladko pletieme až kým sa nedostaneme ku srandovnému dvoj-očku. Takže mne ostávajú ešte štyri hladké očká. Dvoj-očko nechávame na ľavej ihlici a otáčame sa keď sme tesne pred ním.
Takto sa otáčame na jednej aj na druhej strane. Dvoj-očká neštrikujeme, otáčame sa pred nimi. Ja mám momentálne na ľavej strane 9 dvoj-očiek. Na pravej 8, ale práve som sa otočila a idem vyrobiť ešte jedno – takže ich bude spolu tiež 9 a klasických hladkých očiek mám tiež 9 (ak by ich bolo 10 nič sa nestane…). To znamená že sme v polovici päty a teraz sa musíme postupne preštrikovať cez tie dvoj-očká naspäť k okraju.
To ideme robiť nasledovne. Ja mám na obrázku ešte jedno obyčajné hldké očko na rade. To upletiem. A ďalej upletiem aj jedno dvoj-očko (pletieme ho ako keby to bolo klasické očko pichneme ichlicu z ľavej strany popod obe nitky naraz) a potom ešte jedno – preplietli sme dve dvoj-očká.
Keď prepletieme tie dve dvoj očká, tak sa znovu otáčame. Prvé očko z ľavej ihlice prehodíme na pravú a pracovnú priadzu potiahneme do hora a do zadu. Teraz nám vznikne takéto čudo.
Ďalšie očká pletieme obratko. Keď prídeme k zdvojeným očkám znovu prepletieme dve a otáčame sa. Ja mám na obrázku pred sebou ešte jedno obyčajné obratké a potom prepletiem dve dvoj-očká.
Toto opakujeme až kým sa nepreštrikujeme ku koncu. Vždy končíme riadok tým, že prepletieme dve dvoj-očká (alebo čudá) a otáčame sa. Na hladkej strane mi ostali posledné dve dvoj očká. Prepletiem ich obe a ešte predposledný krát sa otočím.
Na obratkej strane mám posledné dve dvoj očká. Prepletiem ich obratko a otáčam svoju prácu posledný krát.
Gratulujem, pätu máme hotovú!!! 🙂
Ďalej budeme pokračovať opäť v nudnom pletení hladko kolom dokola modrou vlnou. No pred tým, ako sa rozbehneme, musíme spraviť ešte dve opatrenia. Znovu treba hľadať na obrázku čiernu bodku. Aby sme nemali na tomto mieste dieru musíme spraviť znovu malú fintičku. Zdvihneme na ľavú ihlicu pravú nôžku modrého očka tesne pod prvým žltým očkom.
A prepletieme ich spolu ako jedno.
Celú stranu preštrikujeme hladko. Prídeme k druhej polovici. Tam som zodvihla ľavú nôžku z modrého očka tesne pod posledným žltým očkom.
Túto. A preplietla som ju spolu hladko s prvým očkom na ľavej ihlici.
Pokračujeme v pletení očiek hladko do takej výšky, ako chcete. Môžete kľudne hneď po päte začať patentom. Alebo stačí, keď ho upletiete len niekoľko riadkov tesne pred koncom.
Patent ponožky a zapošitie koncov
Ja mám rada patent 1 1 = jedno očko hladko, jedno obratko. Môžete si zvoliť pomer aký chcete, 2h 2o, 2h 3o, 4h 2o. Čokoľvek. Ja poslednú dobu pri patentoch pletiem hladké očká poza zadnú nitku (ako na obrázku pichneme pravú ihlicu z pravej strany poza ľavú ihlicu a prepletieme očko). Nechce sa mi na patent používať menšie ihlice, tak to takto „obchádzam“.
Patent pletiete do výšky do akej chcete. Teraz si ukážeme pružné ukončenie. Upletieme jedno očko hladko. Tento krát už obyčajne hladko.
Obtočíme vlnu okolo ihlice. Vzniká nám nové očko.
Ďalšie očko hladko. Na pravej ihlici máme tri očká.
Teraz pomocou ľavej ihlici zhodíme obtočené očko ponad posledné upletené očko (to očko úplne na ľavo na pravej ihlici) dole z ihlice.
Ostanú nám dve očká na pravej ihlici.
Teraz zhodíme to očko na pravo ponad očko na ľavo dole z pravej ihlice. Tým pádom nám na ihlici ostalo jedno očko.
Teraz postup opakujeme. Obtočíme vlnu (vyrobíme nové očko), upletieme ďalšie očko = máme tri očká na pravej ihlici. Najprv zhodíme to obtočené očko dole. Potom pravé očko. Znova nám ostane jedno očko na pravej ihlici… A tak stále dookola až nám ostane naozaj už len jedno posledné očko.
Vlnu odstrihneme a ihlicu ťaháme smerom do hora, až pokiaľ sa priadza nevyvlečie.
Keď chceme mať ponožku pekne zapošitú, musíme z konca vlny nafingovať ešte jedno očko, aby nám tam nevznikol žiadny skok. Pomocou ihly prevlečieme vlnu popod prvé ukončené očko.
Ihlu pichneme popod to očko a potom naspäť do očka z hora odkiaľ priadza vychádza.
Priadzu zapošívam nasledovne. Keď mám patent tak z vnútornej strany idem očko po očku tam a späť, vždy popod dve nožičky na tejto fotke smerom do hora.
Keď sa poprevliekam celým patentom idem popod obratké očko.
Ďalej ideme ihlou popod obratké očká diagonálne! Diagonála je nevyhnutná kvôli tomu, aby to nebolo z druhej strany viditeľné.
Keď zájdem dosť ďaleko od okraja, priadzu rozdvojím, jednu polovicu z nej prevlečiem ešte popod jedno očko a spravím uzlík. Takto zapošívam všetky konce.
Takto vyzerá bok ponožky pri päte. Žiadne diery! 🙂
Takto na druhej strane – diera je tam za to, že tu sme nadpájali žltú priadzu a tu sme s ňou aj skončili. Takže z vnútra sú dva žlté konce, ktoré keď zapošijeme, tak diera zmizne.
Hotovo.
A keď ste zapošili všetko, tak je už naozaj hotovo. Môžete sa pustiť do druhej ponožky.
Ak vám niečo pri tomto návode na pletené ponožky nie je jasné, pýtajte sa v komentároch. Ja vám rada pomôžem a možno tým pomôžeme niekomu ďalšiemu.
Ak sa vám tento návod páči, môžete podporiť tvorbu takýchto ďalších návodov nákupom na www.vlnanapredaj.sk .
Krásny návod, ďakujem 🙂
Ďakujem, skvelé, názorné.