Pletená kukla Pixie je jednou z najpraktickejších častí oblečenia na zimu pre deti. Je mega prispôsobivá a pružná = čiapka, čo je dobrá ročnému dieťaťu, dá na hlavu aj 10 ročné, aj dospelák s menšou hlavou. Drží na hlave na mieste, nenafúka na uši ani na krk. Čo viac si môžeme priať. Už len mať ich dostatok, ak sa nejaká stratí. 🙂 Ako si uštrikovať kuklu?
Materiál
Tkaže začnime výberom materiálu. Ja som ich spravila pár testovacích na 4mm ihliciach. Jednu som spravila z Morbidone, návod je nafotený s Bio Wool, no môžete ju pliesť napríklad aj z farebnej Rios. Viete napríklad dať aj tenšiu vlnu dvojmo. Vtedy by som si vybrala z týchto priadzí: Sock, nejakú ručne farbenú, alebo aj šialene farebnú Zauberball Crazy. Viete napríklad spraviť aj to, že spojíte farebnú tenkú s jednofarebnou tenkou, alebo s mohérom. Možností je milión.
Návod
Ale dosť bolo teoretizovania, poďme štrikovať. Podarí sa vám to aj zo 100g klbka, ale ak to chcete bez kompromisov a stresov, či vám to výjde tak rátajte so 150g priadze.
Nahodíme si 88 očiek na kruhovú krátku (40cm) ihlicu. Nahodíme ich VOĽNE. Ak si to budete modifikovať – napríklad budete pliesť tenšou priadzou aj ihlicami, tak si potrebujete nahodiť počet očiek deliteľný 4. Máme nahodené. V pravej ruke máme ihlicu z ktorej nám ide pracovná priadza, dáme si konce takto k sebe a normálne pletieme ďalej očká, čo sú na ľavej ihlici. Treba si dať pozor, aby sme nemali očká pretočené. Pletieme v rytme dve hladko dve obratko.
Ja som takto plietla do kruhu cca 20 riadkov. Mám to okolo trupu také skromnejšie, kľudne by to znieslo aj 30 – 40 riadkov, len som chcela aby mi to vyšlo z dvoch klbiek. 🙂 Takže vy si urobte tých riadkov kľudne viac. Ďalej pokračujeme zúžením, aby to na krku bolo trošku viac obtiahnuté. Takže v nasledujúcom riadku spletieme všetky obratké očká do jedného. Spravíme to jednoducho tak, že namiesto do jedného očka pichneme pravou ihlicou do dvoch naraz a upletieme ich ako klasické obratké očko.
Takto pokračujeme asi 10 riadkov.
Potom obratké očká znovu rozpletieme. Začneme, ako keby sme chceli upliesť normálne obratké očko. Ale nezhodíme ho z ľavej ihlice.
Pravou ihlicou pichneme do toho nezhodeného očka na ľavej ihlici zo zadu z ľava.
A upletieme to isté očko druhý krát obratko. Teraz už ho pustíme z ľavej ihlice. Takto rozpletieme všetky obratké očká z jedného naspäť na dve.
Teraz máme hotový komplet golier až pod bradu. Uplietli sme vlastne taký tunel. Teraz ukončíme 6 očiek a od teraz budeme pliesť tam a naspäť a nie do kruhu, ako do teraz.
Upletieme dve očká za označovačom, ktorý nám ukazoval koniec riadka. Ak ste označovač nepoužili, vôbec to nevadí a proste tam kde ste, ideme uzavrieť 6 očiek. 🙂
Máme upletené dve na pravej ihlici. Druhé očko z ľava na pravej ihlici, prehodíme pomocou ľavej ihlici ponad prvé očko dole.
Pichneme do druhého očka na pravej ihlici ľavou ihlicou. Naberieme ho.
A zhodíme ho dole z pravej ihlice ponad krajné očko.
Upletieme ďalšie očko a postup zopakujeme. Dokopy to urobíme 6 x.
Tieto očká budú pod bradou a od teraz už nepletieme do kruhu, ale na koniec riadku, otočiť sa a naspäť.
Pletieme hladké očká hladko, obratké obratko do konca. Zastaneme pred poslednými dvomi očkami. Pracovnú priadzu dáme tak, aby smerovala k nám a posledné dve očká len prehodíme z ľavej na pravú ihlicu. V novom riadku tieto očká upletieme vždy hladko. Sú to naše krajové očká, budeme to takto robiť na konci a začiatku každého riadku. Týmto prehadzovaním a pletením nám vznikne pekný okraj. 🙂
Ďalší riadok opäť len prepletieme očká tak ako sa javia – hladké hladko, obratké obratko. Nezabúdajte – prvé dve vždy hladko a posledné dve len prehodiť z ihlice na ihlicu.
V ďalšom riadku už ideme „čarovať“. Prvé dve očká ideme hladko. To stále platí. No ďalšie dve očká pôjdeme obratko (tam kde sú biele bodky). Potrebujeme, aby sme spravili vodorovné prepojenie ponad dve hladké očká smerom k obratkému stĺpcu očiek.
Takto.
To isté spravíme na konci riadku. Na obrázku mám posledných 6 očiek. Nasledujú dve obratké, aj predposledné dve upletiem obratko, posledné dve len prehodím z ihlice na ihlicu.
Otočíme sa. Teraz nasleduje 6 hladkých očiek, ďalej budeme pliesť hladké hladko a obratké obratko až kým neprídeme po posledných 6 očiek.
Predposledné 4 upletieme hladko, posledné dve len prehodíme z ihlice na ihlicu.
Ešte raz zopakujeme to isté – prvé dve očká hladko, ďalšie 4 obratko. Ostatné pletieme tak ako sú.
Predposledné 4 obratko, posledné dve len prehodíme.
Keď sa teraz otočíme, máme pod sebou tri hladké začiatky riadku. Teraz je čas spraviť vodorovné prepojenie smerom k obratkým očkám (stĺpec s obratkými očkami vyznačený bielymi bodkami). Teda upletieme prvé dve hladko ako vždy, ďalej ideme obratko 6 očiek a ďalej už znova striedame hladko obratké očká až po posledných 8 očiek.
Posledných 8 očeik ideme 6 obratko, posledné dve len prehodíme z ihlice na ihlicu. V ďalšom riadku ideme 8 očiek hladko. Z posledných 8 očiek v riadku 6 hladko, posledné dve preložíme. V ďalšom riakdu ideme dve hladko, 6 obratko, z posledných 8 očiek 6 obratko, posledné dve len prehodíme.
Celý princíp teda spočíva v tom, že vždy po troch riadkoch sa vodorovne prepojíme s ďalším a ďalším stĺpcom hladkých alebo oratkých očiek.
Pletieme až kým sa nestane to, že všetky očká prepletieme rovnako – bez striedania hladko/obratko. Možete upliesť ešte riadok/dva a ukončíme všetky očká.
Keď to máme ukončené ostávajú nám už len dve možnosti. Ten vrch môžeme dokopy zošiť, alebo zháčkovať.
Ja som sa rozhodla zháčkovať. Posledné očko čo nám ostalo dáme na háčik, pichenem do posledného očka na opačnom konci čiapky.
A zháčkujeme ich dokopy
Ďalej pokračujeme až kým nezháčkujeme všetky očká až po koniec. Išla som vždy popod dve nitky na každej strane a urobila som pevné očko. Ale nie veľmi utiahnuté.
Pár poznámok na záver.
Jedna farba na tejto kukle znamená 50g klbko. Vôbec nič by sa nestalo, ak by som to ukončila, keď mi končilo svetlo ružové klbko. Čiapka je naozaj pružná a pár riadkov hore dole jej nevadí.
Ak nechcete štrikovať kuklu, kľudne si môžete podľa tohto upliesť aj „len čiapku“. Stačí keď si proste nahodíte 88 očiek (EDIT: treba nahodiť 90 očiek, musí to byť delitelné 4 + 2, keď začnete dvomi hladkými, aby ste aj skončili aj dvomi hladkými) a od začiatku budete pliesť tam a naspäť od miesta, ako sme v návode ukončili očká pod bradou.
Kľudne by som použila na „telo“ čiapky (to čo je na hlave) menšie ihlice. Bude to trochu hustejšie.
Model na fotkách má 4 roky. Kuklu dám na hlavu aj ja – ale ja mám malú hlavu :D.
Golier dole okolo tela – si kľudne urobte dlhší. Pri tomto kratšom sa môže stať, že sa bude vyhŕňať spod bundy = takže určite rátajte so 150g priadze.
Určite idem vyskúšať tento návod na pletenú kuklu aj z tenšej priadze. Doplním potom info koľko očiek som nahodila a koľko priadze minula.
A nezabudnite sledovať ani najnovšie video návody na YOUTUBE.
Toto je jedna z mojich testovacích. Ninja je spokojný, kukla sedí na hlave ako uliata.
Super znova som sa niečo nové naučila 😊😊😊
Zo srdca Vám ďakujem…. mám 10 vnúčat takže určite sa do tej kukly pustím a Vám praje nech Vám to štrikuje. S pozdravom Bartošová
Kukla hotová, krásny návod 🙂 len namiesto zhackovavania som zosila kitchenerom a je to pecka 🙂 kukla sedí 6mesacnej aj 6rocnej 😉
Pekná čiapka, super návod a naučila som sa aj ten kitcheren. Teraz som to dokončila 🙂
Dobrý večer, prosím vás kde ste našla návod na ten kitcheren ? Ďakujem pekne za odpoveď.
Prajem pekný večer. Dada
Dobry deň ďakujem veĺmi pekne za návod.Super kukla
Ahoj, vďaka za návod, aj ja som plietla, ale s menšou úpravou. Kraj okolo tváre som plietla i-kord na 3-očká a na vrchu som zošila trikotážnym švom očko do očka. Tak zošívam aj čelenky vzadu na hlave. Ala.