Tento vzor som chcela použiť dlho. Najprv som si ho skúsila na čipake a keď som sa konečne rozhodla z akej priadze by sa mi páčil sveter s touto vzorkou, pustila som sa do neho. A nezabudla som vám z tohto pletenie pripraviť aj návod na pletený sveter.
Výber priadze
Výberu priadze predchádzalo niekoľko mesiacov prerušovaného dumania a skúšania, čo by bolo dobré. čo by s čím pasovalo k sebe.
Vyskúšala som si pár kombinácii, kým sa mi výsledok naozaj páčil. Strašne som ho chcela mohérový – chlpatý – ale ani jedna táto farebná kombinácia ma nenadchla. A veľmi som chcela zelený…
Tu to už bolo farebne lepšie, ale vadila mi tá „svetlá nitka“ z mohérovej priadze, ktorá tam presvitala.
Tak som nakoniec dala Super Soft v odtieni Tundra od Holst Garn dvojmo a bola som spokojná. Na celý sveter som nakoniec minula necelých 9 klbiek.
Použila som 3,5mm kruhové ihlice v dĺžke 80cm a tie by mi bohate stačili na upletenie celého svetra.
Moja skúška očiek na vypratom svetri je 25 očiek na 10cm.
Na začiatok som si nahadzovala 44 očiek. Mala som ich rozdelené naseldovne (čítaj z ľava dola v smere hodinových ručičiek):
Vy si veľkosť svojho svetra viete prispôsobiť napríklad aj hrúbkou priadze a hrúbkou použitých ihlíc, ale aj zmenou čísla „34“. Toto číslo však musí byť daliteľné 4 + 2 = deliteľné štvorkou so zvyškom dva. Čiže napríklad 20+2, alebo 26+2 – je to kvôli tomu, aby nám sedela pekne vzorka medzi raglánovými líniami.
Vzorka
Vzorka sú dve jednoduché rôzne otočené osmičky.
Pri jednej krížime pravé očko ponad ľavé, pri druhej zas naopak – ľavé ponad pravé. (vo videu je ukážka s pomocnou, aj bez pomocnej ihlice).
Pridávanie okolo raglánových očiek.
Vo videu som spomínala, že to sem zapíšem, ako sa pridáva okolo tých raglánových očiek, aby sa vám lepšie orientovalo.
Prvý dôležitý bod je, že pridávame očká okolo (pred ním aj za ním) každého „raglánového očka“ – ktoré si pre jednoduchosť identifikácie označte označovačom.
Pred každým raglánovým očkom pridávame nové očko s naklonením do prava – M1R (po anglicky: „make one right“) – ľavú ihlicu picháme popod priečnu nitku zo zadu a toto novo vzniknuté očko prepletieme klasicky.
Za každým raglánovým očkom pridávame nové očko s naklonením do ľava- M1L (po anglicky: „make one left“) – ľavú ihlicu picháme popod priečnu nitku z predu a toto novo vzniknuté očko prepletieme poza zadnú nitku.
Na výstrihu pridávame očká nasledovne:
- na začiatku hladkého riadku robíme M1R (ľavý predný diel)
- na konci hladkého riadku robíme M1L (pravý predný diel)
Oklo raglánových očiek som prídávala v každom druhom riadku, neskôr v každom 4tom riadku (prvý označovač na raglánovej línii) a tesne pod pazuchou, asi posledné 4 riadky (druhý označovač tesne pri pazuche) opäť v každom druhom.
Na výstrih som pridávala v každom štvrtom riadku konzistentne – až pokiaľ som na predných dieloch nemala dokopy toľko očiek čo na chrbtovej časti.
Pletenie rukávov
Na rukávoch som ubrala na 5tich miestach po dve očká – dokopy 10 očiek v rovnomerných rozostupoch. Zastavila som sa niekde nad lakťom a od vtedy som až po patent neuberala ďalšie očká.
Pred samotným pletenám patentu som znížila počet očiek o 1/3 a patent som plietle 1hladko 1 obratko.
Spodok svetra
Na tele som pre zemnu na spodnej časti nič neubrala a patent som plietla 2 hladko, 2 obratko.
Gombičková léga
Na gombičkovú légu som naberala 15 očiek.
Gombičkové dierky som robila uzavretím 3 očiek a na tom istom mieste nahodením 3 nových očiek.
Sveter mi super sadol a ešte lepšie sa nosí. 🙂 Len tá zelená sa nedá odfotiť…
Ešte pridám rozmery môjho hotového svetra.
Cez prsia: 49cm
Celková dĺžka: 57cm
Dĺžka raglánovej línie: 29cm
Výška sedla: cca 23cm
Kompletný video návod nájdete dole nižšie. Nezabudnite si priadze na sveter obzrieť aj tu: Vlna Na Predaj
Nech sa vám darí. 🙂