Teším sa, že ste sa rozhodli zapojiť do našeho prvého spoločného štrikovania. Ideme štrikovať šaty. To, akú vlnu na ne použiť (a vlastne to patrí všeobecne pri otázkach „z čoho mám štrikovať?“ a „Na čo je dobrá táto vlna?“) záleží od toho, čo od šiat očakávame. Aké majú mať vlastnosti.
Ak to majú byť teplé šaty na zimu, volíme hrubšie vlny s čo najvyšším podielom vlny (merino, alpaka).
Šaty na prechod môžeme štrikovať z vlnených zmesí s hodvábom, či bavlnou, alebo z tenších 100% vĺn.
Letné šaty štrikujeme z bavlny, bambusu, ľanu, alebo ich zmesí.
Ja som si na moje šaty vybrala vlnu, čo suším doma od zimy. Kúpila som si ju pre seba na sveter. No ale viete ako to chodí. To keď hneď nezpracujem, tak príde milión iných nápadov, čo treba urobiť a tak zapadla do zabudnutia. No ale teraz ju vyťahujem a otestujem. My ju v ponuke nemáme, ale vieme ju objednať. Je to TÁTO vlna. Zmes merina a ľanu.
Takže už máte tú svoju vlnu vybranú. Zoberieme kruhové ihlice (môžete siahnuť po takej veľkosti, ako píšu na etikete) a uštrikujeme si vzorku. Ideálne by bolo keby mala viac ako 10cm na šírku. Kraje vzorky štrikujeme vrúbkovane, aby sa nám nekrútila (môžete ju štrikovať aj stále hladko tam a späť, celú, ak sa obrátkých očiek bojíte).
Moja vzorka je uštrikovaná pár riadkov hladko tam aj späť. Potom som iba hladko štrikovala prvé a posledné tri očká. Zvyšné očká som štrikovala hladko z prednej strany, obratko z opačnej strany.
Ako štrikujete vzorku, sledujte, ako sa vám ukladajú očká. Ak sa vám to zdá príliš deravé, zoberte menšie ihlice. Ak je vzorka príliš tuhá, skúste to s o trochu väčšími ihlicami. Vzorku po uštrikovaní nablokujeme – celú ju namočíme (ako keby sme ju oprali) a vypneme ju. Nenaťahujeme ju zbytočne, len ju rukami uhladíme, povystierame a necháme voľne uskchnúť.
Vzorku máme hotovú Zoberieme meter a odmeriame koľko očiek máme v desiatich centimetroch. Mne vyšlo 22 očiek na 10 centimetrov. Ak sa potrebujete poradiť, kľudne nahrajte fotku do SKUPINKY a spolu sa na to pozrieme.
Zobrala som si dcérine tričko a odmerala som golier. Počítala som s 15 až 16cm to celé krát 2. Budem teda počítať s číslom 33cm – obvod goliera.
A teraz ide na rad trojčlenka.
33cm = x očiek
10cm = 22 očiek
x = (33×22) / 10
x = 72,6
Ja volím číslo 72. Je fajn keď je delitelné tromi (to kvôli ďalšiemu rozdeľovaniu na trup a rukávy). A úplne super je, keď aj to číslo, ktoré vznikne vydelením trojkou (72/3 = 24) je deliteľné dvomi (kvôli rukávom, podrobnosti si vysvetlíme nabudúce).
Tento blog podporíte nákupom na www.VlnaNaPredaj.sk . Ďakujem 🙂
Ďakujem!
Meric na velikost jehlic je moc hezky da se u vas sehnat a posilate do CR? Hezky den a dekuju za KAL Radana
Tento komentár bol odstránený autorom.
Meradlo kúpite tu: http://www.vlnanapredaj.sk/meradlo-na-ihlice-2830.html#/meradlo_na_ihlice-srdiecko
Vieme ho poslať za dobrý peniaz do Česka cez Zásielkovňu 😉
Moc děkuji za návod,je to super,raglánový rukáv jsem se do dneška nějak nestačila naučit,tak se mi to snad povede s vaší pomocí,už se těším na další týden